Czym jest norweska karta podatkowa?

Dodano: 25 lipiec 2021

Każda osoba, która pracuje w Norwegii lub pobiera świadczenia równoznaczne z pracą, powinna dysponować kartą podatkową (skattekort). Do jej posiadania zobligowane są wszystkie osoby zatrudnione, niezależnie od tego, czy pracują u norweskiego pracodawcy, czy też pracodawcy zagranicznego, który w Norwegii realizuje zlecenia. Osoby rozpoczynające pracę w Norwegii, szczególnie nieposiadające stałych numerów personalnych, powinny postarać się o nadanie karty podatkowej z początkiem każdego roku podatkowego.

Norweska karta podatkowa - najważniejsze informacje

Norweska karta podatkowa to dokument, w którym znajdują się informacje o wysokości zaliczki na podatek dochodowy w danym roku kalendarzowym. Są to dane ważne nie tylko dla pracownika, ale i pracodawcy. Dotyczą kwot, jakie zostaną pobrane od wynagrodzenia na poczet podatku za każdy miesiąc zatrudnienia. Karta podatkowa jest niezbędna do otrzymania wstępnego rocznego rozliczenia podatkowego (skattemelding).

 

W Norwegii funkcjonują 2 typy kart:

  • karta tabelaryczna (tabellkort): przeznaczona dla osób ze stałym zatrudnieniem u jednego pracodawcy. W przypadku tej karty obowiązuje odpowiedni kod z tabeli na podstawie szacowanych/osiąganych dochodów.
  • karta procentowa (prosentkort): obowiązuje przy przychodach nieregularnych i wielu pracodawcach. Zaliczkę na podatek opłacana jest według ustalonego procentu od dochodu

 

Jak uzyskać norweską kartę podatkową?

  • Zamawianie karty podatkowej po raz pierwszy. Najpierw należy wyrobić sobie norweski numer personalny (D-nummer), stawiając się osobiście do urzędu skarbowego i wypełniając stosowne podania. Wnioskując o D-nummer, wnioskujemy równocześnie o wyrobienie karty podatkowej na dany rok. W urzędzie zobligowani będziemy do przedstawienia dowodu tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz ważnej umowy o pracę (arbeidsavtale) albo zlecenie (tzw. oppdrag). Przy pierwszej karcie stawki podatkowe są wyliczane na podstawie prognozowanego przychodu pracownika, zadeklarowanych ulg oraz tego, gdzie są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.
  • Zamawianie karty podatkowej po raz kolejny. O kartę podatkową może wnioskować pracodawca w imieniu swojego pracownika poprzez wypełnienie druku RF-1355 w systemie Altinn. Pracownik może również samodzielnie wnioskować o kartę, wykorzystując swój numer personalny (lub D-nummer) i dostęp do systemu Altinn. Wnioskujemy wówczas o kartę, wypełniając i składając formularz RF-1209 elektronicznie.
Czym jest norweska karta podatkowa?
Kontakt

Zostaw nam swoje dane przy pomocy szybkiego formularza kontaktowego - skontaktujemy się z Tobą. Możesz również skorzystać ze standardowych form komunikacji. Czekamy na Twój telefon.

Jeśli chciałbyś zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego, kliknij w poniższy przycisk. Zostaniesz przekierowany na podstronę Kontakt gdzie możesz wypełnić kilka niezbędnych pól. Zajmie Ci to jakieś 15 sekund.

Formularz kontaktowy
Dane kontaktowe
Dane

Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00

NIP: 5842811121
KONTO BANKOWE NR:
11 1160 2202 0000 0005 1173 4776

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem