Oświadczenie własne do zagranicznych zwolnień lekarskich
Dodano: 23 listopad 2020Norweskie i polskie zwolnienie lekarskie nie są kompatybilne. Aby uzupełnić różnice pomiędzy tymi dwoma zwolnieniami, musimy wypełnić dodatkowy druk – „Oświadczenie własne do zagranicznych zwolnień lekarskich”. Norweskie zwolnienie lekarskie charakteryzuje się tym, że wypełnia je nie tylko lekarz, ale również sam pacjent. Jeżeli to zwolnienie zostało wystawione w formie papierowej, to należy wypełnić część D punkt 13. Polskie zwolnienie nie zawiera punktów do wypełnienia przez pacjenta – dokument wypisuje tylko lekarz. Te różnice należy uzupełnić.
Kiedy należy dołączać oświadczenie do zagranicznych zwolnień lekarskich?
Należy pamiętać, że do każdego zwolnienia lekarskiego należy dołączać oświadczenie własne. Za każdym razem. Jeżeli za jakiś okres zasiłku chorobowego nie ma wystawionego oświadczenia własnego do zagranicznych zwolnień lekarskich, to należy tę lukę uzupełnić. Każdy okres zwolnienia lekarskiego od polskiego lekarza musi być uzupełniony okresem wypisanym na oświadczeniu własnym – w innym wypadku NAV zwolnienia nie rozpatrzy. W skrajnym wypadku może odrzucić podanie o zasiłek chorobowy.
Jakie dane należy zamieścić na druku oświadczenia własnego?
W formularzu znajdziemy pytania o nasze podstawowe dane: imię i nazwisko, norweski numer personalny i dane kontaktowe, a także pytania o pracodawcę, charakter pracy, urlop czy informacje ze zwolnienia lekarskiego.
Dosyć częstym powodem niewypłacania przez NAV zasiłku chorobowego jest właśnie niewysłanie oświadczenia do zagranicznych zwolnień lekarskich do NAV. Czasami zdarza się, że jest on źle wypełniony lub wypełniony tylko częściowo. Również w takich wypadkach należy poprawić błędy, wysyłając formularz od nowa. Jeżeli to zwolnienie zostało wystawione w formie papierowej, to należy wypełnić część D punkt 13. Polskie zwolnienie nie zawiera punktów do wypełnienia przez pacjenta – dokument wypisuje tylko lekarz. Te różnice należy uzupełnić.