Na jakie benefity mogą liczyć Polacy pracujący w Norwegii?

Dodano: 28 październik 2020

Polscy pracownicy, świadczący pracę na terenie Królestwa Norwegii, mogą liczyć na szereg benefitów, dzięki którym będą w stanie poprawić jakość życia swoją i swoich dzieci. Norwegia to kraj z jednym z najbardziej rozbudowanych systemów socjalnych, słusznie nazywany państwem dobrobytu, dlatego mieszkając i żyjąc w tym państwie, warto wiedzieć, co nam się należy. Dowiedz się, jakie benefity mogą być dostępne dla Polek i Polaków, pracujących w Norwegii.

Wsparcie dla rodziny

Norweskie państwo oferuje szereg świadczeń dla osób, które posiadają dzieci. Jednym z nich jest zasiłek rodzinny w wysokości 1054 koron norweskich, (w listopadzie 2020 była to równowartość 436 zł) który należy się na dzieci poniżej 18 roku. Przysługuje on rodzicom, pracującym w Norwegii lub otrzymującym inne świadczenia w tym kraju. Czas oczekiwania na decyzję może wynosić nawet pół roku, a norweskie władze mogą zwrócić się o weryfikację informacji zawartych we wniosku do polskich urzędów. W momencie przyznania zasiłku, w sytuacji, gdy wcześniej nabyliśmy do niego prawo, możemy uzyskać wyrównania nawet za 3 lata do tyłu.

Ojcowie i matki, pracujący w Norwegii, mogą liczyć również na zasiłek macierzyński i zasiłek tacierzyński, którego celem jest zrekompensowanie dochodów utraconych w związku opieką nad dzieckiem. Jest on podzielony na okres ojca, okres matki i okres wspólny.

Na nowonarodzone dziecko matce, będącej członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, przysługuje becikowe, obecnie w kwocie 83 104 koron norweskich (34 382 zł). Kwota robi wrażenie, a świeżo upieczeni rodzice w Polsce, mogą pomarzyć o takim wsparciu.

 

Utrata zdrowia i co dalej

Norwegia posiada też system wsparcia dla osób, które podupadły na zdrowiu. Zasiłek chorobowy jest przyznawany w wysokości 100% wynagrodzenia, jednak na decyzję o jego otrzymaniu wpływa szereg czynników i norweskie urzędy dokładnie analizują, czy on się należy.

Inne świadczenie o jakie możemy się starać to zasiłek rehabilitacyjny, które możemy otrzymać w sytuacji niezdolności do podjęcia jakiejkolwiek pracy.

 

Spokojna i zabezpieczona jesień życia

Po latach pracy w Norwegii możemy uzyskać prawo do norweskiej emerytury. W Norwegii składają się na nią środki odkładane w trzech filarach. Wiek emerytalny dla mężczyzn i kobiet wynosi 67 lat, w szczególnych przypadkach 62 lata.

Kontakt z norweskimi urzędami: Norweskim Urzędem Pracy i Norweskim Urzędem Podatkowym, może stanowić pewne wyzwanie, dlatego warto skorzystać z usług specjalisty. Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy w załatwieniu spraw urzędowych, związanych z uzyskaniem benefitu, zapraszam do kontaktu. Pozwoli to Państwu zaoszczędzić czas, uzyskać świadczenia i mieć pewność, że wszystko zostanie załatwione, jak należy.

Na jakie benefity mogą liczyć Polacy pracujący w Norwegii?
Kontakt

Zostaw nam swoje dane przy pomocy szybkiego formularza kontaktowego - skontaktujemy się z Tobą. Możesz również skorzystać ze standardowych form komunikacji. Czekamy na Twój telefon.

Jeśli chciałbyś zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego, kliknij w poniższy przycisk. Zostaniesz przekierowany na podstronę Kontakt gdzie możesz wypełnić kilka niezbędnych pól. Zajmie Ci to jakieś 15 sekund.

Formularz kontaktowy
Dane kontaktowe
Dane

Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00

NIP: 5842811121
KONTO BANKOWE NR:
11 1160 2202 0000 0005 1173 4776

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem