Specyfika rozliczeń podatkowych w Norwegii. Co warto wiedzieć?

Dodano: 15 lipiec 2020

Choć pracując w Norwegii nie mamy obowiązku składania zeznania podatkowego, to rezygnując z tej możliwości pozbawiamy się szansy na uzyskanie należnego nam zwrotu. Ustawodawstwo podatkowe w tym skandynawskim kraju jest skomplikowane, a do najkorzystniejszego złożenia rozliczenia przydaje się znajomość języka norweskiego. Na szczęście z pomocą przychodzą wyspecjalizowane firmy, takie jak nasze biuro, które za niewielką opłatą są w stanie pomóc w najkorzystniejszym rozliczeniu podatków.

Niższe podatki dzięki ulgom

Skatteetaten – to trudne do wymówienia słowa to nazwa norweskiej administracji skarbowej, do której składamy zeznanie podatkowe. Na to, ile podatku powinniśmy zapłacić i jaki zwrot podatku nam się należy wpływa szereg czynników. Fakt, iż często podróżujemy do Polski i dzielimy swoje życie między dwoma krajami, pozwoli nam uzyskać status Pendler (pracownika dojeżdżającego). Ta specjalna ulga podatkowa dla obcokrajowców pozwala na uzyskanie zwrotu kosztów wyżywienia czy dojazdów do rodziny. Jest ona dostępna zarówno w wersji dla rodzin, jak i osób samotnych. Jeśli nie posiadamy tego statusu cały czas mamy szansę na inne ulgi tj. ulgę rodzicielską, odliczenie wpłat na naszą przyszłą emeryturę, odsetki od kredytów czy koszty opłat na związki zawodowe.

Niektóre odpisy znajdują się na rozliczeniu podatkowym automatycznie, inne trzeba dodać, aby móc z nich skorzystać. W roku podatkowym mamy dwa terminy o jakich warto pamiętać. Pierwszy zwykle na początku kwietnia – wtedy właśnie Norweski Urząd Skarbowy publikuje wstępne rozliczenia podatkowe. Każdy podatnik ma miesiąc na sprawdzenie poprawności rozliczenia podatkowego oraz dodanie ewentualnych odpisów. W pewnych przypadkach można wydłużyć możliwość składania rozliczenia podatkowego o kolejny miesiąc, ale trzeba o to aplikować przed końcem kwietnia. Przed rokiem 2020 wyniki rozliczeń podatkowych były publikowane przez Urząd Skarbowy w 3 terminach. Po publikacji wyniku rozliczenia podatkowego zwrot podatku jest wypłacany maksymalnie w ciągu 3 tygodni, jednak najczęściej w ciągu kilku dni. W roku 2020 zrezygnowano z publikacji wyników rozliczeń w 3 terminach. W praktyce podatnicy otrzymywali wyniki rozliczeń podatkowych falami już od kwietnia. Jeżeli jednak nie ma szansy na żadne odpisy i wynik rozliczenia podatkowego jest na minusie to najlepiej zapłacić kwotę do końca maja – unikamy wtedy płacenia odsetek.

Status pendler jako najkorzystniejsza forma rozliczenia się z podatku w Norwegii

Zawsze kiedy jest taka możliwość proponujemy naszym klientom rozliczenie się z podatku w statusie pendler. Najczęstszą sytuacją jest rodzina, w której mąż pracuje w Norwegii, a żona przebywa w Polsce. Aby mieć prawo do statusu pendler w wersji dla rodziny należy dołączyć do rozliczenia podatkowego akt małżeństwa na druku unijnym (najlepiej nie starszy niż dwa lata), zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu małżonków w Polsce (musi być wystawione w roku, w którym jest wykonywane rozliczenie podatkowe), potwierdzenia podróży w formie biletów lotniczych lub promowych (ważne, aby na bilecie promowym znajdowała się informacja o cenie biletu) oraz potwierdzenia opłaty za mieszkanie w Norwegii (na przykład w formie przelewów bankowych lub informacji na odcinkach wypłat). We wcześniejszych latach można było odpisywać diety za każdy dzień pobytu w Norwegii. Na tę chwilę jedynie osoby, które przebywając w Norwegii nie mają dostępu do kuchni, mogą odpisać diety. W praktyce większość osób straciła możliwość odpisywania diet w rozliczeniu podatkowym.

Odzyskaj podatek nawet za kilka lat wstecz

Plusem norweskiego systemu podatkowego jest możliwość składania korekt zeznań, aż do 10 lat wstecz, choć w praktyce największe szanse na uzyskanie zwrotu za ubiegłe lata mamy w ciągu ostatnich 3 lat.

Jak widać, gra jest warta świeczki! Choć zorientowanie się w meandrach rozliczeń podatkowych w Norwegii wymaga dużo czasu, może być to bardzo opłacalne. Jeśli nie chcemy tego robić sami, możemy przekazać naszego dokumenty w ręce specjalistów, którzy szybko i fachowo pomogą nam odzyskać nadpłacony podatek.

Specyfika rozliczeń podatkowych w Norwegii. Co warto wiedzieć?
Kontakt

Zostaw nam swoje dane przy pomocy szybkiego formularza kontaktowego - skontaktujemy się z Tobą. Możesz również skorzystać ze standardowych form komunikacji. Czekamy na Twój telefon.

Jeśli chciałbyś zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego, kliknij w poniższy przycisk. Zostaniesz przekierowany na podstronę Kontakt gdzie możesz wypełnić kilka niezbędnych pól. Zajmie Ci to jakieś 15 sekund.

Formularz kontaktowy
Dane kontaktowe
Dane

Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00

NIP: 5842811121
KONTO BANKOWE NR:
11 1160 2202 0000 0005 1173 4776

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem