NORVEGIA Tomasz Kowalczyk

Tel. (+48) 724 077 377

© 2019  www.norvegia.com.pl Witaj w Norvegii Tomasz Kowalczyk

Zasiłek tacierzyński

Ojciec ma prawo do zasiłku tacierzyńskiego w momencie kiedy tylko on wypracował sobie prawo do tego zasiłku w Norwegii. Jest to szczególny przypadek – jednak bardzo częsty wśród Polaków pracujących w Norwegii. W tym przypadku najczęściej tylko jeden z rodziców pracuje w Norwegii a drugi przebywa w Polsce i nie jest członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych.

Aby ojciec miał prawo do tego zasiłku musi przepracować minimum 6 z ostatnich 10 miesięcy przed przejściem na ten zasiłek oraz w tym czasie zarobić minimum 49 929 NOK brutto.

Ojciec może wybrać 40 tygodni – 100 % wypłaty lub 50 tygodni – 80 % wypłaty. Okres ojca rozpoczyna się po 6 tygodniach od urodzenia dziecka. Najlepiej złożyć podanie w pierwszym, drugim lub trzecim tygodniu po urodzeniu dziecka. Jeżeli ojciec nie rozpocznie pobierania zasiłku po 6 tygodniach od urodzenia dziecka to powoli, z biegiem czasu traci swoje dni. Najlepiej jest rozpocząć pobieranie tego zasiłku od początku 7 tygodnia po urodzeniu dziecka. Wtedy ojciec nie traci swojego okresu.

Aby ojciec miał prawo do zasiłku tacierzyńskiego to matka musi iść do pracy na minimum 75% etatu, rozpocząć studia dzienne na państwowej uczelni lub prowadzić własną działalność gospodarczą.

 

Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego i tacierzyńskiego są w Norwegii bardzo skomplikowane. Należy pamiętać nie tylko o poprawnym wypełnieniu wniosku ale również dostarczyć odpowiednie dokumenty w momencie składania wniosku oraz potem w trakcie czekania na wydanie decyzji. Poza tym przy składaniu wniosku należy dokładnie znać procedury, wiedzieć jakie zaświadczenia należy dostarczyć, jak rozmawiać z pracodawcą, jakie dokumenty pobrać od norweskiego pracodawcy a jakie od polskiego itd. W wielu przypadkach matka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z Polski – niestety aby ojciec miał prawo do zasiłku tacierzyńskiego z Norwegii to matka nie może pobierać zasiłku macierzyńskiego z Polski.

 

W czym możemy pomóc ?

Na początek odpowiadamy na każde pytanie jakie będą Państwo mieli w związku z aplikowaniem oraz poborem tego zasiłku. Stworzymy prosty plan, w którym opowiemy jak będzie wyglądała cała procedura po kolei. W sposób profesjonalny wypełniamy podanie o zasiłek tacierzyński wraz z niezbędnymi załącznikami. Dopilnujemy aby do podania dołożyć niezbędne dokumenty a po złożeniu podania dalej jesteśmy do Państwa dyspozycji – tak długo aż nie otrzymają Państwo decyzji w sprawie tego zasiłku z NAV.

Koszt: 500 PLN

W cenie:

- wypełnienie oraz złożenie wniosku w sposób tradycyjny (papierowy) lub elektroniczny

- sprawdzenie poprawności dokumentów przed złożeniem wniosku

- pomoc ekspercka w każdej sprawie dotyczącej złożonego wniosku od momentu złożenia podania do momentu otrzymania decyzji

- tłumaczenie dokumentów jeżeli takie przyjdą z NAV

- Dodatkowo wykonanie telefonu do NAV w ciągu 2 miesięcy po złożeniu wniosku w celu upewnienia się o statusie sprawy

Aby rozpocząć pobierz tabelkę do wypełnienia oraz spis dokumentów.