NORVEGIA Tomasz Kowalczyk

Tel. (+48) 724 077 377

© 2019  www.norvegia.com.pl Witaj w Norvegii Tomasz Kowalczyk

Zasiłek rehabilitacyjny

W Norwegii chorować można maksymalnie jeden rok i po upływie tego terminu, jeżeli dana osoba dalej jest chora, należy aplikować do NAV o zasiłek rehabilitacyjny. Zasiłek rehabilitacyjny jest przyznawany na maksymalnie 3 lata z ewentualną możliwością przedłużenia po spełnieniu określonych wymogów.

Kiedy aplikować?

Zasiłek rehabilitacyjny nie jest przyznawany automatycznie po skończeniu jednego roku pobierania zasiłku chorobowego. Należy o niego aplikować. Najlepiej aplikować o to świadczenie w 11 miesiącu pobierania zasiłku chorobowego.

Wymogi i procedura

Aby mieć prawo do zasiłku rehabilitacyjnego należy przedstawić dokumenty medyczne, które zaświadczają, że dana osoba jest niezdolna do podjęcia jakiejkolwiek pracy. NAV musi stwierdzić przynajmniej 50 % niezdolności do podjęcia jakiejkolwiek pracy. Kolejnym wymogiem jest bycie członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych minimum 3 lata bez przerwy przed punktem zachorowania. Należy wysłać wniosek do NAV w formie papierowej lub elektronicznie oraz zarejestrować się jako osoba bezrobotna, poszukująca pracy. W trakcie pobierania zasiłku rehabilitacyjnego należy wysyłać karty meldunkowe co dwa tygodnie. To na podstawie kart meldunkowych NAV zapłaci za zasiłek rehabilitacyjny. Należy również wypracować razem z NAV plan aktywności. Zwykle plan aktywności polega na leczeniu ale może również zawierać inne elementy w zależności od sytuacji.

Podanie o zasiłek rehabilitacyjny jest skomplikowane i składa się z kilku części. Należy przypilnować aby każda z tych części została wykonana prawidłowo. Dodatkowo często występują problemy z rejestracją oraz z początkowym wysyłaniem kart meldunkowych. Często NAV prosi o dosyłanie dodatkowych dokumentów i w między czasie będą Państwo otrzymywali również inne listy lub wiadomości z NAV. Dobrze wtedy skonsultować się z specjalistą który przeprowadzi przez cały proces aż do wydania decyzji.

W czym możemy pomoc?

Na początek odpowiemy na każde pytanie jakie będą Państwo mieli w związku z aplikowaniem o ten zasiłek. Stworzymy prosty plan, w którym opowiemy jak będzie wyglądała cała procedura po kolei. W sposób profesjonalny wypełniamy podanie wraz z niezbędnymi załącznikami. Po złożeniu podania dalej jesteśmy dla Państwa dostępni – tak długo aż nie otrzymają Państwo decyzji w sprawie tego zasiłku z NAV.

Koszt: 500 PLN

W cenie:

- wypełnienie oraz złożenie wniosku w sposób tradycyjny (papierowy) lub elektroniczny

- sprawdzenie poprawności dokumentów przez złożeniem wniosku

- pomoc ekspercka w każdej sprawie dotyczącej złożonego wniosku od momentu złożenia podania do momentu otrzymania decyzji

- tłumaczenie dokumentów jeżeli takie przyjdą z NAV

- Dodatkowo wykonanie telefonu do NAV w ciągu 2 miesięcy po złożeniu wniosku w celu upewnienia się o statusie sprawy