NORVEGIA Tomasz Kowalczyk

Tel. (+48) 724 077 377

© 2019  www.norvegia.com.pl Witaj w Norvegii Tomasz Kowalczyk

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński ma za zadanie zrekompensować utratę dochodu dla rodzica który opiekuje się dzieckiem przy porodzie lub adopcji. Aby mieć prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego należy mieć przepracowane minimum 6 z ostatnich 10 miesięcy przed przejściem na ten zasiłek oraz należy zarobić minimum 49 929 NOK brutto.

Podział zasiłku

 Zasiłek macierzyński można pobierać w 100 procentach wypłaty lub w 80 procentach. Wybór należy do rodziców i należy go podjąć w momencie składania wniosku - nie można go potem zmienić. Zasiłek macierzyński dzieli się na trzy części: 

Okres matki – 15 tygodni dla 100% lub 19 tygodni dla 80%, plus dodatkowo 3 tygodnie przed porodem

Okres ojca - 15 tygodni dla 100% lub 19 tygodni dla 80%

Okres wspólny – 16 tygodni dla 100% lub 18 tygodni dla 80%

Okres wspólny to okres jakim rodzice mogą się podzielić. Jeżeli ojciec chce skorzystać z tygodni okresu wspólnego to matka musi iść do pracy, na studia lub być ewentualnie tak chora że nie może zająć się dzieckiem. Jeżeli matka pobiera tygodnie z okresu wspólnego to nie ma wymogu aktywności ojca.

Zwykle to matka najpierw rozpoczyna pobieranie zasiłku macierzyńskiego na 3 tygodnie przed planowanym terminem porodu a potem dalej kontynuuje okres matki i okres wspólny. Po wykorzystaniu całej puli zasiłek macierzyński pobiera ojciec korzystając z swoich tygodni okresu ojca. Powyższy plan dotyczy sytuacji kiedy to ojciec i matka mają prawo do zasiłku macierzyńskiego w Norwegii.

W czym możemy pomóc ?

Na początek odpowiadamy na każde pytanie jakie będą Państwo mieli w związku z aplikowaniem oraz poborem tego zasiłku. Stworzymy prosty plan, w którym opowiemy jak będzie wyglądała cała procedura po kolei. W sposób profesjonalny wypełniamy podanie o zasiłek macierzyński wraz z niezbędnymi załącznikami. Dopilnujemy aby do podania dołożyć niezbędne dokumenty a po złożeniu podania dalej jesteśmy do Państwa dyspozycji – tak długo aż nie otrzymają Państwo decyzji w sprawie tego zasiłku z NAV.

Koszt: 500 PLN

W cenie:

- wypełnienie oraz złożenie wniosku w sposób tradycyjny (papierowy) lub elektroniczny

- sprawdzenie poprawności dokumentów przed złożeniem wniosku

- pomoc ekspercka w każdej sprawie dotyczącej złożonego wniosku od momentu złożenia podania do momentu otrzymania decyzji

- tłumaczenie dokumentów jeżeli takie przyjdą z NAV

- Dodatkowo wykonanie telefonu do NAV w ciągu 2 miesięcy po złożeniu wniosku w celu upewnienia się o statusie sprawy

Aby rozpocząć pobierz tabelkę do wypełnienia oraz spis dokumentów.