NORVEGIA Tomasz Kowalczyk

Tel. (+48) 724 077 377

© 2019  www.norvegia.com.pl Witaj w Norvegii Tomasz Kowalczyk

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przyznawany przez NAV zwykle wynosi 100 % ostatniego wynagrodzenia. W Norwegii co do zasady zwolnienie lekarskie jest jedynie podaniem o ten zasiłek i nie gwarantuje jego przyznania. W każdym wypadku NAV ocenia każda sprawę indywidualnie i ocenia czy zasiłek się należy. Jest wiele wymogów i zasad jakie należy spełnić aby mieć prawo do tego zasiłku i jednym z nich jest ogólna zasada aby przed przejściem na ten zasiłek pracować minimum 4 tygodnie. Dla uproszczenia podzielmy sprawy zasiłku chorobowego na dwa przypadki.

 

Przypadek 1 – zwolnienie chorobowe od norweskiego lekarza.

W momencie kiedy zachorujemy idziemy do norweskiego lekarza i ten może wystawić zwolnienie lekarskie w formie tradycyjnej papierowej lub elektronicznie. Zwolnienie lekarskie w formie papierowej składa się z 4 części – każda z części adresowana do innego podmiotu. Dla chorego najważniejsze jest aby wypełnił punkt 13 w części D jaką otrzyma od lekarza i wysłał ją do NAV. Po wyjściu od lekarza należy również niezwłocznie poinformować pracodawcę o chorobie i jej okresie. Jeżeli lekarz wystawi zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej (dla osób które posiadają możliwości logowania się na profil NAV na przykład za pomocą BANKID) to należy dwa razy zalogować się na swój profil NAV w trakcie takiego zwolnienia – raz na początku i raz pod koniec oraz wypełnić odpowiednie formularze na stronie NAV. Niekiedy NAV dzieli okres zwolnienia lekarskiego i wtedy należy logować się częściej w odpowiednim dniu i wysłać formularz do NAV. NAV dokładnie podaje w jakich dniach będzie dostępny formularz do wypełnienia. Po spełnieniu tego wymogu należy współpracować z pracodawcą, być z nim w kontakcie, odpowiadać na jego zapytania, informować go za każdym razem gdy zostanie wystawione nowe zwolnienie lekarskie. W między czasie NAV – jeżeli uzna to za niezbędne – będzie przesyłać dodatkowe listy z prośba o dosłanie dodatkowych dokumentów – należy je wtedy zgromadzić i wysłać do NAV w zadanym terminie.

Przypadek 2 – zwolnienie lekarskie od polskiego lekarza

W momencie kiedy zachorujemy idziemy do polskiego lekarza i bierzemy od niego zwolnienie lekarskie w formie papierowej. Z tym zwolnieniem należy udać się do ZUS. To ZUS powinien wysłać to zwolnienie do NAV. Należy pamiętać aby w ZUS wypełnić dodatkowy dokument – oświadczenie własne do zagranicznych zwolnień lekarskich. Do każdego zwolnienia lekarskiego musi być dołączony ten dokument oświadczenia. Po wyjściu od lekarza należy niezwłocznie poinformować pracodawcę o chorobie. W między czasie NAV – jeżeli uzna to za niezbędne – będzie przesyłać dodatkowe listy z prośba o dosłanie dodatkowych dokumentów – należy je wtedy zgromadzić i wysłać do NAV w zadanym terminie.

 

Dodatkowo pracodawca jest zobowiązany do zapłaty za pierwsze 16 dni kalendarzowych zwolnienia lekarskiego(bez sobót i niedziel) i tylko w szczególnych wypadkach może tego nie zrobić. Pracodawca jest również zobowiązany do wysłania do NAV specjalnego dokumentu o dochodach chorego pracownika. Powinien to zrobić jak najszybciej w sposób elektroniczny – NAV nie przyjmuje już tych dokumentów wystawionych papierowo. W Norwegii zasiłek chorobowy można pobierać maksymalnie 1 rok (52 tygodnie).Po tym czasie jeżeli dana osoba dalej jest chora należy aplikować o zasiłek rehabilitacyjny lub ewentualnie rentę. Decyzję najlepiej podjąć po konsultacji z lekarzem.

 

W czym możemy pomóc?

Na Każdym etapie aplikowania o zasiłek chorobowy można popełnić błąd – często z nieznajomości procedur i przepisów – dzięki ogromnemu doświadczeniu pomagamy na każdym etapie walki o zasiłek chorobowy. Nasza pomoc może polegać na wyjaśnieniu kwestii które dla Państwa są trudne – wtedy wystarczy rozmowa telefoniczna – pomagamy wypełniać wnioski i formularze jeżeli jest to konieczne. Często jednak to nie wystarcza i należy wykonać telefon do NAV po to aby dopytać na jakim etapie jest sprawa, czy nie brakuje jakiś dokumentów lub może należy po prostu coś wyjaśnić. Możemy kontaktować się z NAV w Państwa imieniu na podstawie upoważnienia. Dzięki upoważnieniu urzędnik w NAV przekazuje informacje np.: na jakim etapie jest sprawa i co można zrobić aby przyspieszyć lub zakończyć jej procedowanie. Podczas kiedy załatwiam dla Państwa kwestie z zasiłkiem chorobowym jesteśmy w ciągłym kontakcie telefonicznym lub mailowym. 

Dodatkowo jeżeli mają Państwo jakieś pytania odnośnie zasiłku chorobowego zachęcamy do dzwonienia – lepiej jest się dopytać i nie popełnić błędu. Często udzielamy konsultacji telefonicznych za darmo i dopiero kiedy musimy wykonać jakieś działanie dla Państwa jest ono płatne.

Koszt wypełnienia oświadczenia własnego do zagranicznych zwolnień lekarskich – 75 PLN

Koszt sporządzenia pełnomocnictwa (w cenie dwa telefony do NAV) – 200 PLN

Koszt telefonu do NAV – 100 PLN

Często jest tak że w sprawach zasiłku chorobowego należy wykonać dodatkowe usługi – wtedy będą one negocjowane osobno i wykonane dopiero po Państwa aprobacie.