Zasiłek chorobowy - wsparcie w składaniu wniosku

Aby mieć prawo do wypłaty zasiłku chorobowego z Norwegii, należy spełnić kilka warunków.

Dwa najważniejsze: należy pracować minimum 4 tygodnie bez przerwy przed datą zachorowania oraz zarobić minimum 53 200 koron norweskich brutto (po 01.05.2022 - 55 739 NOK). Niestety, nawet jeżeli spełniamy te dwa warunki, nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że NAV uzna nasze zwolnienia lekarskie. W Norwegii zwolnienie lekarskie jest jedynie podaniem o zasiłek chorobowy i nie oznacza z automatu wypłaty świadczenia. Jest ono jednak najważniejszym dokumentem bez względu na to, czy zostało wystawione przez polskiego, czy przez norweskiego lekarza. Należy pamiętać, że polskie i norweskie zwolnienia lekarskie nie są kompatybilne. W Polsce zwolnienie lekarskie jest wystawiane przez lekarza i tylko on je wypełnia. W Norwegii jest inaczej – nie tylko lekarz, ale również osoba chora powinna wypełniać odpowiednie części zwolnienia lekarskiego. Z tego względu, jeżeli mamy zwolnienie lekarskie od polskiego lekarza, należy uzupełnić braki, wypełniając dodatkowy formularz. W trakcie wizyty u polskiego lekarza powinniśmy dopilnować, żeby lekarz wydrukował nam zwolnienie lekarskie w formie papierowej. Powinniśmy również przypilnować, aby na zwolnieniu lekarskim widniał kod choroby. Po wyjściu od lekarza należy niezwłocznie poinformować pracodawcę o chorobie oraz przesłać zwolnienie lekarskie wraz z resztą dokumentów do NAV. Najlepiej wysłać zwolnienie lekarskie do NAV dwiema drogami. Pierwsza droga to wysłanie zwolnienia lekarskiego samemu. Można to zrobić pocztą na adres NAV lub elektronicznie. Jeżeli mamy dostęp do swojego profilu NAV za pomocą BANKID, BUYPASS lub kodów MINID z paszportem, to można wysłać zwolnienie elektronicznie. Ta metoda jest najlepsza.

Druga droga to wysłanie zwolnienia lekarskiego przez polski ZUS.

Pracodawca jest zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia za pierwsze 16 dni kalendarzowych zwolnienia. Tylko w szczególnych wypadkach może nie spełnić tego obowiązku. Pracodawca jest również zobowiązany do wysłania do NAV specjalnego dokumentu o dochodach chorego pracownika. W Norwegii zasiłek chorobowy można pobierać maksymalnie 1 rok (52 tygodnie). Po tym czasie, jeżeli dana osoba dalej jest chora, powinna aplikować o zasiłek rehabilitacyjny lub ewentualnie rentę. Decyzję najlepiej podjąć po konsultacji z lekarzem.

W czym możemy pomóc?

Na początek odpowiemy na wszystkie pytania, jakie będziesz miał w związku z aplikowaniem o zasiłek chorobowy. Stworzymy prosty plan, w którym przedstawimy przebieg całej procedury. Pomagamy w wysyłaniu zwolnień do NAV oraz wypełnianiu wszystkich niezbędnych dodatkowych dokumentów. Możemy również kontaktować się z NAV w imieniu naszych klientów. W trakcie całej procedury jesteśmy do Twojej dyspozycji tak długo, aż otrzymasz decyzję w sprawie przyznania świadczenia.

Koszt wypełnienia dodatkowych dokumentów do polskiego zwolnienia lekarskiego: 140 PLN

Kontakt

Zostaw nam swoje dane przy pomocy szybkiego formularza kontaktowego - skontaktujemy się z Tobą. Możesz również skorzystać ze standardowych form komunikacji. Czekamy na Twój telefon.

Jeśli chciałbyś zadać pytanie za pomocą formularza kontaktowego, kliknij w poniższy przycisk. Zostaniesz przekierowany na podstronę Kontakt gdzie możesz wypełnić kilka niezbędnych pól. Zajmie Ci to jakieś 15 sekund.

Formularz kontaktowy
Dane kontaktowe
Dane

Biuro czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00

NIP: 5842811121
KONTO BANKOWE NR:
11 1160 2202 0000 0005 1173 4776

Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem